Logowanie

8 zadań w których AI wspiera proces tworzenia treści marketingowych

29 kwietnia 2024
Od kreatywnych pomysłów, poprzez precyzyjny research, aż po błyskotliwą redakcję - proces tworzenia treści marketingowych składa się z kilku etapów. W tym procesie jesteś jak kompozytor tworzący spójną symfonię. Co wydarzy się, gdy do tej symfonii włączysz sztuczną inteligencję? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się jak AI może pomóc Ci w tworzeniu treści. W tym procesie to Ty jesteś dyrygentem, a sztuczna inteligencja zagra pierwsze skrzypce.
Mateusz Cisowski

Pisanie treści marketingowych bywa skomplikowane. To działania wymagające kreatywności, pogłębionego researchu i sporej wprawy w jasnym opisywaniu branżowych tematów tak, aby dotarły do Twoich odbiorców. Nieważne, czy to krótki wpis na Instagrama, czy obszerny raport – istotnym elementem jest twórcze podejście. I pomyśleć, że całe to wymyślanie, pieczołowicie dobrane słowa, mogą być wspierane przez sztuczną inteligencję!

Niecałe kilka lat temu, taki stan rzeczy wydawałby się scenariuszem filmu z gatunku fantastyki. Dziś, to codzienność firm, które myślą poważnie o rozwoju. Przekraczając granice niemożliwego, otwieramy drzwi do świata biznesu wspieranego przez sztuczną inteligencję. Trudno to sobie wyobrazić? Zabieram Cię w podróż, podczas której zobaczysz, jak AI gra w Twojej orkiestrze.

1. Generowanie pomysłów

Za każdym sukcesem marketingowym stoi oryginalny i kreatywny pomysł. Bez niego najdroższe strategie i narzędzia stają się niewystarczające. Generowanie pomysłów na treści to pierwszy element procesu tworzenia. Poszukujesz oryginalnych, angażujących i przede wszystkim efektywnych tematów, które przyciągną uwagę odbiorców.

Kiedyś: zanim AI zyskała na popularności, generowanie pomysłów mogło być czasochłonne lub nawet momentami frustrujące. Marketerzy musieli opierać się na intuicji, badaniach rynkowych lub bieżących trendach, aby zidentyfikować potencjalnie skuteczne tematy. Nierzadko, znaczna część tych pomysłów kończyła się fiaskiem i trzeba było zacząć proces od nowa.

Dzisiaj: AI odgrywa kluczową rolę w procesie generowania pomysłów, przyspieszając go i czyniąc o wiele bardziej skutecznym. Narzędzia są w stanie przeanalizować dane z różnych źródeł, na przykład rozpoznać trendy na rynku, odkryć, co jest popularne wśród odbiorców, a także zidentyfikować, które tematy pozwolą najszybciej wybić się spośród konkurencji. Wszystko to, razem z analizą poprzednich sukcesów i porażek, umożliwia AI. Na tej podstawie możesz generować pomysły na treści, które mają dużą szansę przyciągnąć uwagę odbiorców. Sztuczna inteligencja znacząco poprawia skuteczność procesu, a także pozwala skupić Twoje zasoby na innych krytycznych obszarach.

2. Research tematów

Badanie tematów to kolejny krok w trakcie tworzenia treści, prowadzący do skutecznej strategii content marketingowej. Bez solidnego researchu, nawet najbardziej angażujące treści mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Kiedyś: Tradycyjnie, badanie tematów było uciążliwym procesem, który wymagał skrupulatnego przeszukiwania sieci, analizowania konkurencji i zbierania informacji z różnych źródeł, aby zrozumieć, jakie treści są najbardziej atrakcyjne dla odbiorców.

Dzisiaj: research tematów z AI stał się o wiele prostszy i efektywniejszy. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są w stanie automatycznie przeglądać setki stron internetowych, blogów, artykułów i innych źródeł danych, aby zebrać najświeższe i najbardziej aktualne informacje na dany temat. AI może również analizować, jakie treści są najczęściej udostępniane lub komentowane w sieci, pomagając marketerom zrozumieć, co najbardziej przyciąga ich odbiorców. Dzięki temu, marketerzy mogą tworzyć treści, które są zrozumiałe i atrakcyjne dla ich publiczności, co zwiększa szanse na osiągnięcie pożądanych celów biznesowych.

3. Tworzenie konspektów

Tworzenie konspektów wymaga od autora zarówno logicznego myślenia, aby zorganizować informacje w przystępny sposób, jak i kreatywności, aby dopasować strukturę tekstu do oczekiwań odbiorców.

Kiedyś: W ręcznym procesie tworzenia konspektów, copywriterzy spędzali sporo czasu na przeglądaniu zebranych notatek, szukając istotnych punktów do szczegółowego omówienia. Potem dochodziło do wymyślania jak wiążą się one ze sobą i jak najlepiej przedstawić te powiązania czytelnikowi. To zadanie było trudne i czasochłonne, szczególnie przy skomplikowanych tematach.

Dzisiaj: dzięki postępowi w dziedzinie sztucznej inteligencji, możemy teraz polegać na narzędziach AI, które znacznie usprawniają ten proces. Systemy AI są w stanie analizować duże ilości danych, identyfikując główne punkty i pomagając w ich uporządkowaniu. Dodatkowo, mogą sugerować, jakie podtematy omówić i w jaki sposób powiązać je ze sobą, aby utworzyć spójną i logiczną strukturę tekstu. Takie podejście nie tylko przyspiesza proces tworzenia konspektu, ale też umożliwia stworzenie bardziej wnikliwych i kompleksowych treści. Plusy takiej metody są oczywiste – oszczędność czasu, zwiększenie efektywności i ułatwienie skomplikowanych zadań. Otwiera to nowe możliwości dla copywriterów, pozwalając im skupić się na kreatywnych aspektach tworzenia treści, zamiast na czasochłonnym procesie planowania.

4. Generowanie draftów

Dobry draft pozwala na stworzenie oryginalnej, angażującej i zoptymalizowanej pod kątem SEO treści. Stworzenie draftu to moment, kiedy pomysły zaczynają ożywać i zamieniają się w tekst, którego misją jest przyciągnąć i zaciekawić odbiorców.

Kiedyś: W przeszłości generowanie draftów było długotrwałym procesem. Copywriterzy musieli spędzić godziny, a czasem dni nad pisaniem od zera, starając się wyważyć kreatywność z optymalizacją SEO i przekonującym przekazem marketingowym. Było to zadanie, które wymagało zaangażowania, umiejętności i wielu filiżanek kawy.

Dzisiaj: dzięki AI, generowanie draftów stało się znacznie prostsze, a praca dużo bardziej wydajna. Narzędzia AI, takie jak np. OpenAI (ChatGPT), są w stanie stworzyć pierwszy szkic tekstu, który jest złotym środkiem pomiędzy kreatywnością a optymalizacją SEO. AI może generować teksty zgodne z wytycznymi zadania, a zarazem angażujące i oryginalne. Wystarczy, że wprowadzisz podstawowe informacje, takie jak temat czy słowa kluczowe. To nie tylko przyspiesza proces tworzenia treści, ale również zapewnia większą spójność i jakość tekstu. Co więcej, AI możesz wytrenować, aby tworzyło teksty niemal nie do odróżnienia od tekstów pisanych przez człowieka, dając firmom możliwość tworzenia większej ilości treści wysokiej jakości w krótszym czasie.

5. Pisanie krótkich treści

Pisanie krótkich treści to fundament skutecznego komunikatu marketingowego. Elementy takie jak nagłówki, slogan reklamowy, wpisy na social media czy e-mail marketing, to zestaw krótkich, ale intensywnych komunikatów, w których każde słowo ma na celu przyciągnięcie uwagi i zainteresowanie odbiorcy.

Kiedyś: Tradycyjnie, ten etap wymagał kreatywności i wyjątkowej zwinności słownej copywritera, który musiał zbudować przekonujący komunikat, na ogół ograniczony rygorystycznym limitem słów. Wymagało to wielogodzinnej pracy, testowania opcji i modyfikacji.

Dzisiaj: technologia AI staje się nieocenionym wsparciem w takim procesie. Narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji mogą wygenerować treści w dużo krótszym czasie, w dodatku takie, które będą magnetyczne i przyciągną grupę Twoich odbiorców. Wykorzystując aplikację masz możliwość szybkiego tworzenia kilku wariantów tekstu dostosowanego do specyficznej grupy docelowej lub platformy. Narzędzia mogą uczyć się Twojego specyficznego stylu i adaptowania do języka marki, co pozwoli Ci sprawnie tworzyć wysoce angażujące nagłówki, posty na social media czy komunikację mailową. Jakie płyną z tego korzyści? Oszczędzasz czas, zasoby i minimalizujesz ryzyko błędów, jednocześnie utrzymując wysoki poziom kreatywności i spójności przekazu. AI to rewolucja w szybkim pisaniu treści marketingowych na dużą skalę.

Za dobrze zaprojektowanym hasłem reklamowym czy subtelnym tweetem, może teraz stać nie tylko kreatywny umysł copywritera, ale wspierane przez AI narzędzia, które pomagają w efektywnym dotarciu do odbiorcy. Być może proces ten wydaje się odarty z kreatywności, bo przecież to tylko algorytm i trudno poszukiwać tutaj tajemnicy sztuki pisarskiej. Jednak w rzeczywistości, to połączenie skuteczności, szybkości i precyzji, które daje nam technologia AI, pozwala na tworzenie nowoczesnych, skutecznych, krótkich treści marketingowych, które faktycznie przemawiają do odbiorcy i pomagają osiągać cele biznesowe.

6. Pisanie długich treści

Skuteczne pisanie długich treści, takich jak artykuły na blogu, raporty branżowe, czy e-booki, jest jednym z największych wyzwań przy tworzeniu strategii content marketingowej. Wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej, ale także umiejętności tworzenia angażującej narracji.

Kiedyś: Jeszcze do niedawna pisanie długich treści było pracochłonnym zadaniem wymagającym od copywritera wielu godzin analizowania danych, badania tematu, a następnie rzemieślniczej pracy nad kształtem treści. To zadanie było zazwyczaj wykonywane ręcznie, a czas między pomysłem a powstaniem gotowej treści bywał bardzo długi.

Dzisiaj: dzięki narzędziom AI, proces tworzenia długich treści jest teraz znacznie szybszy, prostszy i mniej angażujący dla osób zajmujących się content marketingiem. Algorytmy sztucznej inteligencji potrafią automatycznie generować szkice artykułów, rozwijać wstępne idee i dostarczać wysokiej jakości treści na podstawie wcześniej dostarczonych danych. W rezultacie, marketer może skupić się na strategicznym planowaniu treści, zamiast na pisaniu każdego słowa. AI da Ci wsparcie w opracowaniu struktury tekstu. Co więcej, niektóre programy AI oferują funkcje optymalizacji treści pod kątem SEO, co przekłada się na większą skuteczność w promocji treści.

7. Pisanie skryptów video

Video marketing przynosi najlepsze efekty w działaniach promujących produkty i usługi. Tworzenie skryptów do materiałów video to nieodłączny element prac nad dobrym materiałem. To ten element stanowi podstawę dobrego filmu. Nadaje ton, rytm i ustala narrację, którą chcesz przekazać odbiorcom.

Kiedyś: Tworzenie skryptów video było czasochłonne i wymagało ogromnych pokładów kreatywności oraz umiejętności pisarskich ze strony copywritera. Każdy skrypt musiał być napisany od podstaw, a proces ten często był obarczony ryzykiem niespełnienia oczekiwań widza lub niewłaściwym przekazem.

Dzisiaj: AI znacznie ułatwia proces tworzenia skryptów video. Algorytmy AI, opierają się na uczeniu maszynowym i analizie wielu danych by generować skrypty dopasowane do potrzeb konkretnej kampanii. Narzędzia te są zdolne do tworzenia scenariuszy dla różnych formatów video, takich jak shorty (reelsy), reklamy telewizyjne, filmy instruktażowe, filmy reklamowe w mediach społecznościowych czy też prezentacje produktowe. Wspieranie pracy przez sztuczną inteligencją pozwala zaoszczędzić czas i energię na kreatywne dopracowanie pomysłów. Wówczas scenariusze staną się bardziej angażujące, innowacyjne i skuteczne. Dzięki AI masz możliwość skupić się na strategii, podczas gdy AI stworzy solidne podstawy do dalszego rozwijania twórczych pomysłów. Zapewnia to większą efektywność i skuteczność kampanii.

8. Weryfikacja treści

Gdy treści zostaną stworzone, konieczna jest ich weryfikacja. Bez względu na to, jak sprawnie stworzysz swój artykuł czy post, musisz go jeszcze raz sprawdzić pod kątem błędów, niejasności i zgodności z wytycznymi.

Kiedyś: historia uczy, że bez narzędzi AI ten proces można porównać do poszukiwania igły w stogu siana. Musisz przeczytać cały dokument kilkakrotnie, nie tylko aby wyłapać błędy gramatyczne, ale także aby upewnić się, że twoja treść jest zgodna z narracją marki. To niesłychanie trudne zadanie w obliczu napiętych terminów i presji czasu.

Dzisiaj: technologia AI odgrywa nieocenioną rolę w weryfikacji treści. Narzędzia oparte na AI potrafią zrobić to za Ciebie, analizując Twoją treść w kilka sekund. Sztuczna inteligencja przeszukuje tekst pod kątem błędów gramatycznych, stylistycznych, weryfikuje zgodność z wytycznymi, sprawdza czy używane są odpowiednie słowa kluczowe i czy całość posiada odpowiedni ton. To wszystko przyczynia się do podniesienia jakości tworzonych treści, oszczędza czas, a do tego umożliwia tworzenie treści na wyższym poziomie, niezależnie od możliwości i umiejętności samego twórcy. W rezultacie wpływa to na zwiększenie efektywności kampanii marketingowych, a co za tym idzie – na sukces działań, za którymi stoisz.

Dołącz do platformy AI Hero

Pożegnaj uporczywą bieżączkę włączając proste automatyzacje i zatrudnij wirtualnych pracowników opartych o AI, z którymi wyskalujesz biznes nawet do 10 mln PLN